درباره درباره الی

فیلم های جشنواره بعد از اتمام در حوزه هنری به نمایش در می آیند و من از طریق یکی از دوستان خانوادگی توانستم سه بلیط برای چند تا از فیلم ها پیدا کنم که هر روز سر ساعت دو نمایش داده می شن. دیروز که بلیط ها رسید برنامه امروزشون "درباره الی" بود فکر کردم هر کدوم از فیلم ها رو نتونم ببینم این یکی رو ظاهرا باید رفت دید. خلاصه تلفن کردم به مامان تا قضیه بچه ها رو درست کنم و ایشون هم با بزرگواری قبول کردند من هم با دختر عمه جان که همیشه شریک جرم من در کارهای فرهنگی هنریه خانوادگیه و آرش قرار گذاشتیم سر ساعت دو جلوی تالار اندیشه. من از بیمارستان رفتم در حالی که توی ماشین نون بربری سق می زدم به جای ناهار. آرش هم چون ماشینش فرد بوده کلا بی خیال ماشین شده بود خودش رو با تاکسی رسونده بود. حمیده هم خودش رو رسوند. حالا منو باش فکر می کردم الان برم اونجا می ریم سه تایی یه فنجون چایی یا قهوه ای چیزی می خوریم بعد هم خیلی باکلاس در حالی که داریم بحث های هنری می کنیم می رویم نوی سالن. آقا محشری بود جلوی تالار بیشتر از ١٠٠٠ نفر آدم جمع شده بودند که بروند تو ساعت از ٢ گذشته بود ملت هم همه بلیط به دست. یارو هم می گفت جا پر شده جا نداریم ما هم به اتفاق بقیه نگاهی به بلیط های دستمون و ساعت و محل و همه چیز های دیگه اش کردیم دیدیم همه چیز ظاهرا درسته حالا بلیط ها طبق چه قانونی کپی و تکثیر شده بود دست ملت اله و اعلم. دردسرتون ندم چایی و قهوه که نخوردیم هیچی با کلی زورچپونی رفتیم توی سالن و چشمتون روز بد نبینه ملت روی زمین و ستون و اویزون به در و دیوار داشتند فیلم تماشا می کردند. الخص ما هم تا آخر فیلم نشسته روی زمین بعد روی پله ها بعد هم جای یه بچه که رفت بغل باباش بخوابه فیلم رو دیدیم البته آرش که از اول تا اخر فیلم ایستاده بود با کلی جمعیت ایستاده دیگه. حمیده هم تا وسط های فیلم ایستاده بود بعد رفت خودش رو از یک سکوی بلند آویزون کرد نشست. داشته باشید که محوطه بین ردیف اول صندلی های سالن تا جلوی پرده ملت روی زمین نشسته بودند. الان که من دارم این پست رو می نویسم آرش از خستگی خوابش برده. من هم همچین حال خوبی ندارم خیلی خسته ام. به خاطر نخوردن چایی از صبح تا موقعی که به خانه برگشتم هم سردرد بدی گرفتم (شدیدا معتاد هستم به چایی)این هم بگم که یک ربع اول فیلم رو هم ندیدیم چون این دفعه اقایان آن تایم سر ساعت دو فیلم رو شروع کردند.راستش فیلم خوبی بود اما با این همه دردسر دیدنش، نمی ارزید. همه اینها به کنار داشته باشید که موقع برگشتن به خونه مامان زنگ زد که ما با بچه ها (یعنی بچه های من) رفته بودیم دکتر چون من وقت دکتر داشتم ولی دیشب روم نشد بهت بگم دیدم برنامه سینما گذاشتی. حالا کی می آیی؟ کلی شرمنده شدم جان شما. آخه یکی نیست بگه زن بشین خونه ات هر وقت سی دی اش اومد می ری از بقالی سر کوچه می گیری می بینی هنوز نفهمیدی فیلم های ایرانی حتی بهترین هاشون هیچ تحفه ای نیستند که ارزش این همه دردسر رو داشته باشن.

بعد نوشت: اگه رفتی لیست مریض های روز رو دیدی اسامی غریبی مانند "هاوری"، "کوین"، "شوان"، "ژوبن" و " نشمین" بین مریض ها به چشمت خورد تعجب نکن فکر نکن علاوه بر مریض های افغانی و عراقی (با احترام به ایشان) از این به بعد از آلمان و سوئد هم مریض ارجاع داده می شه به بیمارستان های آموزشی و دولتی تهران. اینها خارجی نیستند هموطن های کرد خودمون هستند و اسامی شون هر کدوم معانی خودشون رو دارند. 

/ 24 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بلند آشیان

منم دوس دارم ببینم این فیلم رو. مایه تاسفه که تلویزیون ما هیچ حمایتی از سینما نمیکنه. همه جای دنیا یکی از بهترین برنامه های تلویزیوناشون بررسی و صحبت درباره فیلمهای روزه. اما اینجا به یه تبلیغ سیم ثانیه ای اکتفا میشه. ضمنا با هنرمندی تمام تصویر سازی کردی. نوشتهاتون خیلی قشنگه و ممنون که به وب من هم سر میزنی.

مرجان(پاک نویس)

:))خسته نباشی الان![لبخند] من اگر به جای تو بودم وقتی می دیدم اینقدر شلوغه زودی برمی گشتم خونه! منم چایی زیاد می نوشم!! آخی!این مامانا چقده مهربونن![لبخند]نیمای ما مامانشو می گه:مریم مامان مامانشو می گه:مامان!!! کاش معنی این اسمهای کردی را هم اگر میدانستی نوشته بودی!

حميده

آقا ما از ديروز هر چي مي نويسيم برايت ارسال نمي شود. خسته شدم بس كه تايپ كردم

حميده1

اين نوشته را فرداي همان روز سينما رفتن مان نوشتم. وقتي حرفهايت را خواندم. اما در محيط ورد بعد كپي پيست كردم كه ارسال نشد . امروزتصميم گرفتم دندم نرم دورباره تايپش كنم.

حميده2

همين طور داشتم نظرات را مي خواندم و مي رفتم پايين كه رسيدم به نظر نيكزاد. گفتم آخيش. بالاخره يكي پيدا شد كه نخواهد برود فيلم را دقت كن مي گويم فيلم نه تي تاپ، از بقالي سر كوچه بخرد. حالا باز اگر ان شرايط را براي چارچنگولي تحمل مي كردي، يه چيزي تازه آن وقت بايد به عقلت شك مي كردي كه چرا وقتت را براي همچين فيلمي تلف كردي،

حميده3

اما فيلمي كه در اين آشفته بازار سينماي ما اينقدر خوب پرداخته شود بايد هم آن را ديد. توي سنما هم ديد. اين همه ايده پردازي اين همه زحمت. آخه مگه شير و ماست است كه بروي از سر كوچه بخري.

حميده4

نمكي توي كوچه داد مي زند يا براي كسي با شرايط تو وروجك ها از سر و كولت مي روند بالا (البته اگر سرشان را با مي مي ني بند نكني)و... من براي بليط جشنواره از 6 صبح تا 2 بعد از ضهر توي صف بودم. 10 بهمن . يخ زدم توي سرما خودت هم كه مي داني اينقدر كار دارم كه نگو. كار شركت اين تز بي صاحاب اين همه مقاله ي جورواجور كه الكي قولش را دادم. اما تمام 365 روز سال را به اميد همين 10 روز سر مي كنم. كه بروم سينما و باز همان صف ها را ببينم. مثل صف هايي كه دهه 60 جلوي سينماها بود.

حميده4

لا اقل دلم خوش مي شود كه هنوز وجود دارند ادم هايي كه ارزش هاي زيبايي شناسي سرشان مي شود. كه براي ديدن هجوياتي مثل اخراجي ها يا به اصطلاح كمدي هاي سخيفي مثل چارچنگولي نمي روند سينما. آره. من خوشحالم كه هنوز ملت مي آيند و براي دومين ساخته نعمت اله_بي پولي را مي گويم_ جلوي در سينما آزادي حلقه مي زنند و دعوا و ...روي زمين مي نشينند تا فيلم را تماشا كنند( چه حالي داشت كه من بليط داشتم و راست راست سرم را انداختم پايين رفتم توي سالن اصلي سر جام فيلم را تماشا كردم.) خلاصه كه اين سينماي ماست. هويت ماست. هاليوود نيست. نه امكانات آنجا را دارد نه سيستم انجا را. اما هرچه هست مال ماست. ماييم كه بايد برويم توي سينما بنشينيم و فيلم فرهيخته نگاه كنيم كه امثال چارچنگولي پرفروش نشوند. كه بيضايي هر ده سال فيلم نسازد. كه از اين سينما حفاظت كنيم. كه به قول يكي از شخصيت هاي زادبوم : اين خاك هميشه گرم بمونه پ.ن: تو برو سينما كوچولوها با من پ.ن2: چاي ميل داريد؟

حميده5

بالاخره بعد از يك هفته تمام متن من در 5 نسخه ارسال شد.