ما پیروز شدیم.

با ناامیدی دارم اخبار رو از گوشه و کنار نت پیدا می کنم. هیچ چیز امید بخشی نیست. تصادفا می روم به یکی از وبلاگ های یک امریکایی که مطلبی درباره ایران نوشته و کامنت های زیادی که هموطنانش برای او گذاشته اند می خوانم. چیزی حدود ١٧٠ کامنت طولانی توی این وبلاگ درباره حوادث اخیر ایران نوشته شده مضمون همه شون اینه که ما فکر نمی کردیم مردم ایران با حکومتشون متفاوت باشن و حالا فهمیدیم که اونها واقعا مورد ظلم واقع شده اند. این برام خیلی دلگرم کننده بود. همین که ما توی این ١٠ روز تونستیم دید جهان رو به خودمون عوض کنیم پیروزی بزرگیه. توی نوشته های پراکنده این طرف و اون طرف به پیروزی های دیگه ای اشاره شده. مثلا:

١- ما فهمیدیم که برای پیدا کردن منجی حتما نباید به خارج این نظام چشم بدوزیم در داخل نظام هم می توان آدم های متعهدی رو پیدا کرد که حرف حساب حالیشون باشه. شجاع باشند و هی دم از مصلحت نظام نزنند و مردم رو فدای این مصلحت نکنند

٢- ما فهمیدیم که خیلی از کسانی که ما رو ترک کردند هنوز می تونند نقش موثری داشته باشند کسانی مثل مخملباف که اینجا مورد بی مهری زیادی قرار گرفت به نحوی که ترک دیار کرد و همه او رو نکوهش کردند فردی که مغز متفکر و برجسته ای داره و می تونه به شکلی زیبا و هنری در قالب فیلم هایی که می سازه حرف دل ما رو به گوش جهانیان برسونه و ما فراموشش کرده بودیم ما به او و خانواده اش بی محلی کردیم ما ارزش اون رو ندونستیم و حالا همین او به کمک ما اومد و چه فعالیت هایی در جهت کمک به ما در خارج از کشور توی این چند روز انجام داد. فهمیدیم که در مورد مخملباف و مخملباف ها زود قضاوت کردیم.

٣- ما متوجه شدیم که به بلوغ اجتماعی و سیاسی نسبی رسیدیم تفکر انتقادی داریم می تونیم مبارزات مدنی رو بی هیچ خشونتی رهبری و سازماندهی و اجرا کنیم و تجربیات خود رو به بهترین شکل مورد استفاده قرار بدیم.

۴- ما حالا می دونیم که هنرمندان عزیزمون و ابرستاره هایی مثل شجریان و شجریان ها و فوتبالیست هامون در مواقعی که احساس خطر ملی میکنن به شیوه خودشون به کمک ما میان و باید ارزش اونها رو بیشتر بدونیم و باید درک کنیم که اونها می تونن نقش موثر و ویژه ای توی جنبش های مدنی داشته باشند. ارزش اونها برای ما حالا دو چندان شده است.

۵- ما حالا فهمیدیم که نقطه ضعف ما کجاست و باید تلاشمون رو روی اون متمرکز کنیم و اون عوام زدگی مردم ماست که خیلی زود تحت تاثیر اخبار ناواقعی که از صدا و سیما بهشون می رسه دچار مشکل قضاوتی می شن. ما حالا می تونیم برای حل این مشکل برنامه ریزی دقیق تری داشته باشیم.

۶- ما حالا دقیقا می دونیم چی می خواهیم تا چند سال قبل نمی تونستیم به دیگران و به خودمون بفهمونیم که چی می خواهیم و بیان خواسته های ما این تصور غلط رو در دیگران ایجاد می کرد که ما با مذهب و اسلام مشکل داریم اما الان می تونیم حساب مذهب رو از دموکراسی خواهی جدا کنیم حالا ما می تونیم ادم های مذهبی نما رو که به اسم مذهب تیشه به ریشه مذهب زدند خوب شناسایی کنیم و در قدم بعدی باید اونها رو به مردم ساده و عوام خودمون بشناسونیم

٧- ما حالا متوجه اشتباه بزرگ دولت دموکرات خاتمی شدیم و اون بی توجهی ایشان به قشر کم درآمد و روستاییان و شهرهای کوچک ایران بود اونها و خواسته هاشون و نیازهای اقتصادی مردم که نقش مهمی در زندگی بیش از ٧٠ درصد مردم دارند در اون هشت سال ریاست خاتمی فدای افکار دموکراسی خواهی و گفتمان های مدنی شد و همین ضربه بزرگی رو به این جنبش ها وارد کرد چرا که مردم تا نون نداشته باشند به ازادی مدنی فکر نمی کنند.

٨- ما متوجه شدیم که حتی در سخت ترین محدودیت ها (فیلتر کردن سایت ها و بستن اس ام اس ها و...) می تونیم جنبش هامون رو به بهترین شیوه مدیریت کنیم و صدامون رو به گوش جهان برسونیم.

٩- ما حالا با هم مهربون تر شدیم به قول مخملباف عزیز یخمون شکست اعتماد به نفس خودمون رو بازیافتیم. حالا دیگه در راهی که داریم شهید دادیم راه ما قداست پیدا کرد و این باعث می شه تعصب برای ادامه راه داشته باشیم. خودمون رو پیدا کردیم. حالا می دونیم چی می خواهیم مردم دنیا هم فهمیدند ما چی می خواهیم حالا دیگه حساب ما از دولت و حکومتمون جداست و حالا دیگه خیلی از محدودیت هایی که کشورهای دیگه برای مردم ایران قایل می شدند از میان رفت. ایرانی های خارج کشور می گویند دید اینها نسبت به ایران عوض شده و با ما ایرانی های اینجا مهربان تر شدند این خیلی مهمه که

حالا دیگه جهان به ایرانی به چشم یک تروریست  نگاه نمی کنه

 

 

 

 

 

 

بعد نوشت: اسامی شهدای جنبش سبز ۱)مهدی کرمی ۲) مصطفی غنیان ۳) مبینا احترامی(کوی دانشگاه تهران) ۴) فاطمه براتی(کوی دانشگاه تهران) ۵) کسری شرفی(کوی دانشگاه تهران) ۶) کامبیز شعاعی(کوی دانشگاه تهران) ۷) محسن ایمانی(کوی دانشگاه تهران) ۸)رجبی پور(دختر) ۹) رجبی پور (مادر) ۱۰) محمد(۱۲ ساله) ۱۱) طهماسبی (ساری) ۱۲) ندا اسدی ۱۳) ناصر امین نژاد ۱۴) ندا آقا سلطان ۱۵) اشکان سهرابی ۱۶) بهمن جنابی ۱۷) شلر خضری ۱۸)کیانوش آسا: دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی از دانشگاه علم و صنعت اهل کرمانشاه محل و روز شهادت: 25 ام خرداد،مسیر میدان انقلاب به آزادی توسط لباس شخصی ها ۱۹)امیر کویری فارغ التحصیل از دبیرستان تطبیقی تهران ۲۰) فرزاد هشتی- تهران ۲۱) یعقوب بروایه- دانشجوی فوق لیسانس تئاتر-دانشگاه تهران ۲۲) کاوه علیپور- تهران

/ 27 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا.ن

ما گواهی دادیم که همچین چیزی نیست. فقط امیدوارم هیچ کس فراموش نکنه که در این برهه ی زمانی چی گذشت. و باز امیدوارم کسی فکر نکنه که این جنبش های مردم سالارانه سرکوب شده.

امیررضا تجویدی

سلام خواهر عزیز حتما مطلب جدیدم را بخوانید.آنهم تا انتها. از دستتان می رود. طولانی است اما به درد بخور!

حمیده

سلام دوستان عزیز! برمبنای اخبار رسیده قراره هفته ی آینده اس.ام.اس ها راه بیفته. خبر جدید خبرگزاری تابناک نشون میده که توی این مدت فطعی اس.ام.اس ها قیمت سهام مخابرات سیر نزولی داشته. بنابراین: ****لطفا با وجود اعتیادی که همه ی ما به اس.ام.اس داریم لطفا در صورت وصل شدن این سیستم ازش استفاده نکنید. **** یکی از آشناهای من توی شرکت مخابرات کار میکنه و تحصیلاتش هم در همین زمینه س. و اطمینان داره که مخابرات برای اس.ام.اس هیچ خرج قابل توجهی نمی کنه و در واقع در خیلی از کشورا این سیستم رایگانه. تحریم اس.ام.اس هیچ ضرری به سیستم اصلی و دستگاه ها نمی زنه. علاوه بر این که ما این چند وقت رو بدون اس.ام.اس گذروندیم. نتیجه ی کار ما صدمه ی سنگین به شرکت مخابرات و اعصاب دوستای عزیزمونه! چون تا حالا یه پول قلمبه ای از این راه به دست می آوردن وسهام مخابرات یعنی 15 درصد ارزش بازار سهام! به همه ی اون موقع هایی فک کنین که در بحرانی ترین شرایط به موبایل یه نفر زنگ می زدین و صدایی میومد که می گفت: «در حال حاضر تماس با مشترک مورد نظر...» مخابرات هیچ لطفی به ما نکرده. زمانی که کمیته ی صیانت از آرا قرار بود از

مرجان(کمی پاکنویس...)

ای بابا! حمیده چرا بقیه ش پریده؟؟! بیا بنویس باقیشو! (حرومشون باشه این همه پولی که دولت از خر خره ی مردم میکشه بیرون!بعد می کندش 10 درصد به عنوان سهام عدالت میده بر مردم..بعد مردمم فک میکنن دولت چه لطفی کرده در حقشون!)

لاله

کشوری که رییس جمهورش محمود احمدی نژاد باشد، مربی فوتبالش محمد مایلی کهن، فیلمساز محبوبش مسعود ده نمکی و پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمایش اخراجی ها، حتمآ باید شعارهای انتخاباتش هم از این جنس باشد: توپ ،تانک فشفشه /محمود باید شسته شه... یک هفته، دو هفته/ محمود حموم نرفته... به کجا داریم می رویم؟...خدا اخر عاقبت جونهارا به خیر کنه

لاله

راستی یک سوال اگه از طرف صدا و سیما وقتی به موسوی داده شود تا زنده حرفهاشو بزند ایا میتونه از حق مردم دفاع کنه و حرفهایی که تمام مردم منتظر هستند بشنوند و برنامه هایی که میتونه ارائه بده و راهنمایی کنه میتونه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

علی

شايد اگر يه تحليل گر آگاه روزها وقت صرف ميكرد به صرافت شما نمي توانست اوضاع را به اين دقت و ريز بيني نقد كند. آري عزيزان اين همان قدم اول است درست ارزيابي كردين. به همه تان افتخار ميكنم. براي اولين بار است كه به ايراني بودن خودم افتخار ميكنم.خدا چقدر اين مردم خوب و فهيم رو دوست داره كه حتي قرباني هاشو از قشنگترين و بهترين آنها انتخاب كرد. قدم اول را از خودمان شروع كنيم. به انسانيت فكر كنيم. با رفتار سنجيده خودمي توانيم بر ديگر هموطنان ناآگاه خود تاتير متبت بگذاريم.(ببخشيد س نبود) همان طور كه به مردم دنيا گذاشتيم. اگر در اين فكر بوديم همه چيز در اين چند روز به نفع ما تمام ميشد سخت در اشتباه بوديم. خدا را شكر شوراي نگهبان به نفع ما كار كرد. والا آلان تو كما بوديم. مطمئن باشيد شيريني اين ايام در تاريخ ايران پر دلاور براي هميشه كام مارا شيرين خواهد كرد. به وجود همه شما افتخار ميكنم.

سارا پارسي

همه اش عالي بود. همه اينها كه گفتي. كه دانستيم چي به چي است. من فكر مي كنم هيچ دوره تاريخي اي يك شبه طي نشده بلكه مسيري پلكاني داشته است. اينكه هنوز هم ما همه "اصلاحات" مي خواهيم و دنبال تعويض نيستيم خيلي خوب است. اين همان است كه تو هم گفتي "رشد" در اعتراض!

احمد

شهیدیعقوب بروایه متولد1361دانشجوی کارشناسی ارشدتئاترئانشگاه تهران پس از ده روزبستری دربیمارستان درفانی راوداع گفت ودرروز جمعه 12/4/88درروستای بروایه ازتوابع اهوازباحضورگسترده مردم وعشایر غیورعرب به خاک سپرده شد

ارماییل

آدم بچه بزرگ کنه اینقدر رشید و برومند بفرستدش دانشگاه شب امتحان . تو خود دانشگاه براش امنیت نباشه؟ [گل] مرسی از مثبت نگاه کردنتون