پرستاران در مبارزه علیه پدر سالاری

بی اغراق سریال پرستاران یکی از بهترین سریال هایی است که دیده ام. من نمی دانم از ابتدا چه چیزی من را جذب آن کرد عنوانش که به من مربوط می شد یا هر چیزی اما تقریبا سه سال است دنبالش می کنم. از جذابیت های تکنیکی این سریال و امتیازاتش به عنوان یک سریال طولانی 8- 9 ساله زیاد گفته اند. ریتم تند در عین حال احساسی آن. لوکیشن های ثابت اما همچنان جذاب که اصلا آدم را خسته نمی کند. بازیهای روان (کسی را می شناختم که تا مدتها فکر میکرد این سریال یک مستند است) راستی هنرپیشه هایش به راستی پزشک و پرستار نیستند؟ و باور پذیرش. گریم ها و صحنه پردازی هایی که لازم نیست حتما واقعا چنین صحنه هایی (زخم و خون جراحی و مرگ) را دیده باشی تا عمق هنر کادر سازنده آنرا درک کنی.

اما منظور من اصلا اینها نبود. من به پیامی که در بطن این سریال جاری است اشاره می کنم. بیماری که خود حق همه چیز را دارد. انتخاب درمان، دارو، زندگی، مرگ و ... برای جامعه پزشکی ما که در آن پاترنالیسم پزشکان و ماترنالیسم پرستاران غلبه عمیقی دارد شاید دیدن این سریال باید از این جهت مورد توجه باشد. در کشور ما پزشک مانند پدری که صلاح فرزند خود را می داند برای بیمار تصمیم می گیرد دارو را شروع می کند، جراحی می کند، و در صورت صلاحدید خود او را از درمان معاف می نماید. پرستار همانند مادری دلسوز باید از فرزند خود که همان بیمار است مراقبت کند و این چنین است که بیماران  ما در بیمارستان عین عروسکی خیمه شب بازی در میان اعضای تیمی که همگی خود را محق تصمیم گیری برای مریض ها می دانند و آنها را افرادی فاقد توان و دانش دانسته و برای بیماران حتی کوچکترین حقی را برای دانستن آن چیزی که مربوط به خود آنهاست قایل نمی باشند، دست رشته می شوند. بیماران زیادی را می شناسم که مرده اند اما تا آخرین لحظه نه خود و نه بستگانشان نمی دانستند بیماری آنها چه بود است. در سالهای اخیر است که جامعه پزشکی ما متوجه این امر شده که باید رییس تیم درمان هر بیمار خود او بوده و تنها او حق تمام تصمیم گیری ها و دستیابی به اطلاعات حیاتی مربوط به خود را داشته باشد و بقیه اعضای تیم از جمله پزشک محترم به عنوان تنها یک عضو تیم موظفند بیمار را در گرفتن بهتر تصمیم درباره درمان و سلامتی خویش یاری رسانند . هنوز مقاوت های زیادی دراین باره وجود دارد. پزشکان محترم ما نمی خواهند بیماران آگاه توانا و مستقلی داشته باشند. از نظر آنها بیمار فاقد قوه درک، دانش روز  و توان گرفتن تصمیمات  درست است. در حالی که در این سریال می بینیم جراح مغرور توانا و کارآمدی چون لوک فورلانو در مقابل تصمیم یک پیرزن نحیف و به ظاهر نادان بیمار مبنی بر انتخاب جراحی یا عدم انتخاب آن سر تعظِم فرود می آورد.

/ 10 نظر / 5 بازدید
محمد

خدا مرگ در بیمارستان را نصیب هیچ ایرانی بدون پارتی و غیره ای نکند. علی الخصوص در ایام تعطیل...

سارا پارسی

چه جاهایی از بدنه این جامعه درد میکند که ما نمی دانیم کجاست. خوب است که وبلاگ هست و شما هستید که از جامعه خودتان بنویسید.

رژانو

خیلی خوب است که در مورد مشکلات جامعه می نویسید!!!دستتون درست [لبخند]

کتایون

این سیستمی که ما داریم خیلی وحشتناکه... میشه امیدوار بود که روزی به حق انتخاب بیماران در ایران هم اهمیت داده شود؟

آدم

می دونم پنج تا پست عقبم الان همه شون رو خوندم این مشکلی هم که توی این آخریه گفتی با بالا رفتن سطح سواد جامعه فکر کنم خو به خود حل میشه به صورت قانون هم در نمی اومد فکر نمی کنم دیگه کسی حاضر می شد بدون فهم کامل عملی که روش انجام میشه یا این قرصی که میخوره واسه چی میخوره دقیقا و اگه نخوره چی میشه , قبول کنه که بخوره یا عمل روش انجام بشه.ما که اینگونه ایم حالا شما بیشتر دستت تو کاره بهتر میدونی. عمل زیبایی دختران و پسران هم کاملا قائله سوایی است

روزبه شهنواز

سلام دوست عزیز ، ممنون که به وب لاگ من سر زدی ...من متاسفانه تا به حال حتا یک قسمت سریال پرستاران رو هم ندیدم ( هرچند خیلی دوست دارم ببنیم ) و البته می دونم که قصد این نوشته سریال پرستاران نیست و شما هدف بزرگ تری داشتی ... از مطلب "چرا آسانسورها را دوست نداریم؟" چیزهای مفید یاد گرفتم و از " من زیبا هستم پس هستم " لذت بردم ... ممنون ; وب لاگ خوبی داری .

سیاوش

عمرتون صد شب يلدا/ دلتون قد يه دريا/ توي اين شباي سرما/ يادتون هميشه با ما. شب يلدا مبارک مطالب جدیدیت جالب و باخال بو مرسی که به ما سر زدی باز هم به ما سر بزن

حميده

حق با توست. تازه مطمئنم حوصله نداشتي به بقيه مفاهيم انساني اين سريال اشاره كني.مفاهيم مثل عشق،نفرت،حسادت وو....اين سريال به جرات درس زندگي مي دهد به ما.تو قسمتي كه تري مي خواست بره،وان به دكتر كمپيون گفت: وقتي يك نفر اعتماد و احترام ما رو به خودش جلب مي كنه، از دست دادنش خيلي سخته. كمپيون از همون نگاه هاي خاص خودش به وان كرد ولي توي جشن خداحافظي گفت كه تري اعتماد و احترام اون رو جلب كرده و از رفتنش خيلي متاسفه. دكتر كمپيون شخصيت محبوب منه.

بهار

اره سریال قشنگیه ...پرطرفدار ..حتی توی استرالیا

شهرزاد

دقیقاً...چه خوب که با هم در این مورد هم‌عقیده‌ایم... خوشحالم که تو را یافته‌ام... [لبخند]