اندر حکایت معضل آموزش

فعلا درگیر ثبت نام عسلم و این یعنی یک معضل بزرگ. خوب یا این تز شروع کردیم که بچه باید مدرسه دولتی بره و اینا. بعد من چهارشنبه همون روزی که شرشر بارون می آمد غزل رو زدم زیر بغلم سوار شدم برم چند تامدرسه دولتی اطرافمون رو نگاه کنم که الحمدالله در شعاع ۶-٧ کیلومتری غرب و شمال و جنوب ما فقط یک مدرسه بود اون هم مختلط یعنی صبح ها دخترها عصرها پسرها که سال دیگه که نوبت عسله دخترها کلا عصرانه می شوند. در شعاع یک کیلومتری شرقمون هم یک مدرسه دیگه بود که رفتم گفت شما که اونور خیابونید منطقه اتون با منطقه اینور خیابونی ها فرق می کنه و اسم نمی نویسیم خالی بستم گفتم ما می خواهیم بیایم اینور خیابون گفت پس سند خونه یا اجاره نامه و دفترچه و فیش آب و برق و ... که ثابت کنه اینورید رو بیار اسم بنویس. در ضمن زنی که با من حرف می زد مثل لولوخورخوره بد اخم و بد عنق بود. خلاصه رفتم همون مدرسه ای که مختلط بود و  تو منطقه ما . از ماشین که اومدم پایین بارون شدیدتر شده بود غزل رو بغل کردم رفتم توی حیاط مدرسه که چشمتون روز بد نبینه یه چیزی حدود ٩٠٠-٨٠٠ تا دختربچه با مقنعه و مانتو داشتند توی هم می لولیدند از قضا زنگ تفریحشون بود همه شون مثل موش آبکشیده،‌لباس ها گلی،‌از سر و کول هم بالا می رفتند یک نفر هم پشت بلندگو داشت تند تند اولتیماتوم می داد که فلانی نکن بهمانی بکن ... خلاصه وضعیتی بود و من غزل  (که درضمن از اون بلبشو ترسیده بود و به من چسبیده بود) به بغل به زور از بین این جمعیت نسوان کوچک رد شدم رفتم دفتر که اونجا هم یه لولوخرخره دیگه (ببخشید این لفظ رو به کار می برم با شرمندگی از حضور معلمین که شامل دو تا از عزیزترین کسای من هم می شه و البته خود من هم نوعی معلم محسوب می شم اما به نظر من کسایی که با بچه های دبستان کار می کنند باید خوش خلق باشند) گفت خانم کجا ؟ گفتم برای ثبت نام اومدم... برو خرداد بیا... باشه راستی می خواستم بپرسم... برو خرداد بیا بپرس... اهان خب باشه خدافظ

... از دفتر دویدم بیرون زنگ تفریح هم تموم شده بود و بچه ها گیس و گیس کشون می رفتند توی کلاس هاشون . نگاهی به یکی از کلاس ها کردم شاید ۵٠  تا بچه توی یک کلاس چپیده بودن توهم. با خودم گفتم یعنی عسل هم باید بین ۵٠ تا بچه دیگه گم بشه ... بعد به خودم نهیب زدم که مگه فرق عسل با اینها چیه اینها هم بچه ان مثل عسل همه شون هم خونواده هایی دارن که مثل تو عاشقشونه ... بعد از اینکه خودم از فکرای خودم شرمنده شدم دستی به سر وصورت دو سه تاشون که دم دستم بودند کشیدم و به طرف حیاط دویدم که برم بیرون .چشمتون بد نبینه پله های حیاط خیس گلی هم شده بود من غزل به بغل با مخ از چهار تا پله افتادم زمین وسط حیاط ولو شدم حالا خودم به جهنم غزل بیچاره ترسیده بود زد زیر گریه بلند شدم یه چک کردم دیدم غزل ظاهرا سالمه خودم که دستم خیلی درد می کرد و گفتم احتمالا شکسته یک پام هم همینطور ولی بعد از ارزیابی های اولیه متوجه شدم که شکستگی در کار نیست ولی نمی تونستم بلند شم چون خیس خالی و گلی بودم. دو سه تا از دختر بچه ها هم دورم جمع شده بودند یا می خندیدند یا با تعجب من و غزل رو که زده بد زیر گریه (فقط اونهایی که غزل رو دیدن می دونن موقع گریه چه جوری می شه) نگاه می کردند.بعد از کلی زحمت پاشدم حالا هیچ کس نمی اومد بگه خرت به چند غزل رو به زور بغل کردم راه افتادم سمت در ،‌نزدیکای در یکی از پشت بلندگو داد زد خانمی که بچه بغلته داری می ری بیرون در رو هم ببند.وقتی در رو می بستم با خودم گفتم بمیرم نمی زارم عسل اینجا بیاد..

خلاصه سوار ماشین شدم راه افتادم اولین مدرسه غیرانتفاعی که دردسرتون ندم بعد از اینکه مدیر خوش اخلاقی که هی فرت و فرت غزل رو ماچ می کرد اومد استقبالم و من رو روی مبلی نشوند و چایی ... شکلات و عروسک به غزل و سنجاق سر برای عسل و .. بدرقه تا دم ماشین و الهی من قربونتون بشم الهی من جلوی پای دخترتون هلاک بشم و...اینا خلاصه کلی مشعوف شدیم از احترام پولکی و اومدیم بیرون چند تا مدرسه دیگه هم که البته همه غیر انتفاعی بودند رفتیم و دو سه تا دولتی هم که خیلی دور بود و می گفتند باید شجره نامه بیاری که نزدیک ما هستی  و بعد هم کلی بداخلاق و بدعنق بودند و به من که کمی هم ته آرایش داشتم چپ چپ نگاه می کردن دیدیم و برگشتیم خونه.

القصه به ما گفتند اگه هم می خوای غیر انتفاعی بنویسی بهتره غیر انتفاعی های خیلی خوب  و اسم و رسم دار بنویسی نه این فسقلی ها که مث قارچ همه جا سبز شدن و فقط پول قرطی بازی های ژیمیناستیک و سفال و شنا شون رو می گیرن .ماهم گفتیم چشم رفتیم توی نت سرچی کردیم و چند تا از اونهایی که تو وبلاگ مامان باکلاس ها ازش اسم برده بودند لیست برداشتیم و بعد از اینکه سایت هاشون رو پیدا کردیم وتلفن کردیم تازه گوشی دستمون اومد که بله بنده برای ثبت نام یک ماه دیر اقدام کردم (ملت چه بیکارن بعد از روز سیزده راه افتادن رفتند مدرسه سال بعد رو ثبت نام کردن) . اکثر مدارس غیر انتفاعی خوب (خوبی شون رو من نمی دونم کی تعیین می کنه ولی ظاهرا خوب) پرشده بودند یکی دوتاشون گفتند با بچه بیاید مصاحبه و وقت دادند برای تست هوش  و مصاحبه با مادر و گفتند از بین صد نفری که پیش ثبت نام کردند ١٠ نفر انتخاب می شن؟؟؟

دیروز هم پا شدیم با کل خانواده چهار نفری رفتیم برای مصاحبه توی یکی از مدارس معروف و مشهور که برای بچه ها استخر و جکوزی و کتابخونه و سالن ورزش و رستوران دارند و احتمال اگه بچه ها بخوان جمیله هم براشون اونجا می رقصه و اینها ... بچه هامون رو بردند پایین تست هوش بگیرن وننه بابا ها رو هم جمع کردن توی کتابخونه یه ادم صاحب نام معروف فرهنگی اومد و شروع کرد به صحبت کردن که ما اینجا ال می کنیم و بل می کنیم و این مدرک رو داریم و اون مدرک رو داریم و کتاب های دبستان رو ما تالیف کردیم و ... خلاصه دردسرتون ندم آقا بعد از اینکه مثل کاسب ها کلی تبلیغات جنسش رو کرد و دل ها رو آب کرد و وسط هاش هم هی می گفت ما ظاهرساز نیستیم و ما ادعا نداریم و ما از بین بچه های شما چند تا رو انتخاب می کنیم و ما نمی خواهیم دخترهامون کوکب خانم بشن که فقط نیمرو درست کنن (اشاره به درس کوکب خانم زن باسلیقه ای بود کلاس دوم قدیم) ما می خواهیم دخترهامون عالم و دانشمند و ماری کوری بشن و بتونند هسته رو بشکافن و آپولو هوا کنن و  اینها... وسط هاش آرش قاط زد که حالا از کجا معلوم ما شما رو انتخاب کنیم که انقدر مطمئن میگی ما شما رو انتخاب می کنیم و اصلا بچه من رو بردی پایین چه تستی ازش بگیرین (البته خیلی محترمانه این سوالات مطرح شد) و بعد هم اگه می گی مدرسه تون و شیوه تدریس تون (شیوه ای به نام دیویی که به کودک چگونه زندگی کردن رو یاد می ده نه دروس رو) خوبه شما که دو سه سالی بیشتر نیست دبستان زدین مگه برون ده  مدرسه تون رو بعدا توی بزرگسالی دیدین؟ چه معیارها و اسنادی دارین که شیوه تون بهتره از بقیه اس؟... خلاصه اون آقای صاحب نام هم بیشتر قاط زد و چرت و پرت بیشتری تحویل ماها داد که فکر کنم هیچ کس نفهمید چی بود ولی اصل قضیه این بود که اینها فوت و فن کوزه گریه و نباید ما رو کنیم چیه.

القصه عسل رو برداشتیم و اومدیم بیرون و عسل فرمودند مامان من همین مدرسه رو می خوام که توش باهامون بازی می کنن و تست هوش چه خوبه همش بریم تست هوش بدیم... بعد هم قیمت گرفتیم دیدیم بچه مون برای اینکه کوکب خانم نشه و سرویس داشته باشه و نهار هم اونجا میل کنه (منوی غذاشون هم نشونمون دادن شنیسل و ماهی کبابی و جوجه کباب و اینها ...)باید سالی ٣ میلیون تومن به این مدرسه بدیم ... خلاصه مدارس دیگه هم که یا پر شده بود (مصاحبه شده و ١٠ نفر برنده خوش شانسشون که قراره کوکب خانم نشن انتخاب شده بودند و پدرجان هاشون چک های یک ساله رو کشیده بودند) دیگه اومدیم خونه با آرش دودوتا چهارتا کردیم و از چند نفر دیگه هم سوال کردیم (البته همشون بچه هاشون غیر انتفاعی میرن ولی می گن دولتی بهتره) بالاخره دیدیم بابا، عسل که به یمن وجود مبارک حمیده جان دخترعمه من سواد یاد گرفته کلاس زبانش رو هم که از ۴ سالگی شروع کرده و الان در حد متوسط روبه بالا بلده موسیقی و شنا رو هم الان خودم می برمش، نیاز ی هم نداره بعد از مدرسه تاساعت چهار بمونه اونجا نهار بخوره و مشق هاش رو بنویسه تا مامانش از سر کار بیاد چون ما همسایه مامان خودم هستیم و اگه من نباشم عسل میره اونجا... به هرحال بعد از جمع بندی تصمیم بر مدرسه دولتی خوب گرفتیم البته نه این بغل خونه ای بلکه یک مدرسه خوب توی یک منطقه دیگه تهران که  مدیرش دوست معلم زبان عسله و اون گفت با پارتی بازی وکمی پول زیر میزی قضیه منطقه حله. کی میگه تو این کشور همه چیز با پول حل نمی شه.

 

پ. ن. طولانی شد می دونم ببخشید بچه دارها درک می کنن بچه ندارها هم ببینید که الان اینه زمان بچه های شما چی می شه برین یه فکری برا خودتون بکنین

پ. ن دوم اینکه حالا اگه تلفن زنگ یزنه و به ما بگن عسل هم جزو اون ١٠ نفر برنده خوش شانسیه که انتخاب شده بیاید سه میلیون بدین بچه تون رو بنویسین تا کوکب خانم نشه بشه ماری کوری. فکر کنم من و آرش توی دوراهی بدی قرار می گیریم و من نمی خوام کلاس بزارم بگم سه میلیونش مهم نیس بلکه برای ما خیلی هم مهمه ...اما این رو می خوام بگم با این وضعیت پدر مادرها رو گذاشتند توی منگنه از یه طرف می گی می ره دولتی حتی اگرم معلم عالی و محیط مدرسه خوبی داشته باشه حداقل مشکلش اینه که اون معلم با ۴٠ تا شاگرد طرفه و وقت نمی کنه بچه تو رو کیش کیش و پیش پیش کنه از طرف دیگه همه جور آدمی هم توی اون بچه ها پیدا می شه و تو هم هیچ حرفی نمی تونی بزنی و باید سر رو بندازی پایین بگی چشم. از طرف دیگه توی مدرسه پولی منهای این که می دونی ظاهرسازی و اینا رواج داره و احترامی که به بچه می زارن طبق یک معادله ساده ارتباط مستقیم با چک هایی داره که باباجون بچه می کشه ولی حداقل می دونی تکلیفت با بیشتر از بیست تا بچه نیست و معلمه هم لی لی به لالای بچه می زاره و زبون تو هم درازه واینا...

/ 24 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اسی

انکه اینده را میسازه خود بچه است و همتش و بس.با نظر محمد تعلق وحمیده موافقم.نگران نباش عسل کسی نیست که نتواند از پس رقابت بر نیاد.یا زمان تحصیل شماها خوب بوده یا ما خیلی بی خیال یادته که؟

کتایون

مرحله ای که تصمیم بالاخره گرفته میشه خیلی مرحله ی خوش آیندیه. امیدوارم از مدرسه آینده عسل راضی باشین. دبستان به نظر من واقعن دولتی بهتره.

دلم برات تنگ شده. برای اون دو تا هم. اون مدرسه هم دخترونه است. خواهر همکارم اونجا می ره و مامانش هم معلمه. اونجا رو معرفی کرده.

حمیده.

جنت آباد جنوبی. لاله غربی.

غریبه ای نام آشنا

سلام ......[گل] هنوز من به اون شرایط نرسیدم..ولی این جور سیستم آموزشی رو د هیچ کجای دنیا نمی شه پیدا کرد...واقعا فکر کردن به اون هم آدم رو خسته می کنه..

سینا

موافقم با همش غیر از این که فکر نکنم پول که بدی بتونی انتظار داشته باشی زبونت دراز باشه و حقتو بدن. اینجا ایران است

کورتز

جالبه، فکر نمیکردم بچه داری اینقدر سخت باشه. خدا به داد ما برسه...

مهدی

شنیده اید که وزیر گفته میخواهیم چندین مدرسه را به حوزه های علمیه و روحانیون واگذار کنیم!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لاله

من اولْْن روز است که وبلاگ شما را خواندم و از امروز به گروه خوانندگان وبلاگ مْی پیوندم

لاله

اما نظر من یک مثال میزنم شاید راحت به اصل موضوع پی برد اگر میخواهند خانه ای بسازند اول برای این خانه پی ریزی کرده و دیوار و در نهایت سقف آن خانه را میسازند که کشور ما هم پی ریزی شده دیوار و سقف هم روی آن نهاده شده است پس هر کس این خانه را بخرد فقطدکوراسیون خانه را عوض میکند و به سلیقه خودش می چیند از بیخ و بن که خونه عوض نمیشه مگر مثل 30 سال قبل این خونه از پی خراب شود تا بتموان اندیشه جدید با طرز فکرهای[ پیشرفته و متناسب با نسل جدید بنیان گذاشت پس در نتیجه هیچ فرقی نمی کند کدام از این 4 نفر انتخاب شود اینها همه تبلیغ است برای بالا بردن آمار انتخابات ، چونکه هر کدام از این کاندیدا ها امتحان خود راپس دادند برای اولین روز خیلی حرف زدم باشه برای بعد الان کار دارم