اولین سوالات ممنوعه

"حتی اگر ده واحد هم روانشناسی کودک پاس کرده باشی وقتی برای اولین بار با سوالات ممنوعه کودکت مواجه بشی دستپاچه می شی" این رو استادمون یک بار سر کلاس گفت و من باهمه وجود دو سه روز پیش حسش کردم وقتی داشتم عسل رو از کلاس می آوردم و اون بی مقدمه گفت "مامان امروز خیلی بهم خوش گذشت چون من دوست پسر پیدا کردم"

- دوست پسر چی... یعنی چی

"یعنی بوی فرند دیگه همه می گن دوست پسر منم توی کلاسمون (کلاس زبانشون مختلطه) دوست پسر دارم"

- ...

"دوست پسر داشتن کار بدیه؟"

- نه... اه... آهان (حالا خودم رو جمع و جور کردم و یادم افتاده که باید چی بگم) خوب معمولا آدم ها می تونن دوست های زیادی داشته باشن که می تونه دختر یا پسر باشه یعنی تو می تونی هم با دخترها هم با پسرها دوست بشی ولی دوست پسر یعنی بوی فرند کسیه که تو باهاش برای ازدواج دوست می شی.

" مثل حمیده (حمیده جان ما تازه گی ها نامزد کرده)"

- خوب اره حالا تو مگه می خوای عروسی کنی مامانو تنها بزاری؟

"نه من نمی خوام حالا حالاها عروسی کنم اصلا نمی خوام عروسی کنم"

- خوب پس دوست پسر برای وقتیه که بخوای عروسی کنی یعنی بعد از این که ایشاله بری دانشگاه بعد از هجده سالگی البته تو الان می تونی با پسر ها هم دوست باشی ولی این دیگه دوست پسر نیس

"پس دوست پسر حرف بدی نیس"

- نه اصلا حرف بدی نیس

" پس چرا توی مدرسه دل آرا می گه مامانم دعوام می کنه وقتی می گم دوست پسر"

- خوب چون فکر می کنه خیلی زوده که دل ارا این حرف رو بزنه یعنی دلش بخواد دوست پسر داشته باشه چون مامان ها دوست ندارن دخترهاشون زود دوست پسر داشته باشن و بخوان زود عروسی کنن برن اونا رو تنها بزارن (حال خودم داره از این همه تکرار کلمه دوست پسر به هم می خوره)

"پس عرشیا و محمد رضا دوست های من هستن ولی دوست پسر های من نیستن"

- افرین درسته تو با اونها دوست هستی ولی نه برای عروسی پس دوست پسر تو نیستن تو هم دوست دختر اونها نیستی

 

 

 

حالا چند روز گذشته

عسل (بی مقدمه):" مامان اگه یه روز بعد از این که رفتم دانشگاه بعد از هیجده سالگی من خواستم عروسی کنم دوست دارم عرشیا دوست پسرم باشه"

من: .....

/ 29 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حامی

من هم نگران بودم این تلقی رو بکنه که هر کی باهاش دوست پسر می شه باید باهاش ازدواج کنه . که در ادامه خودتون همینو نوشتید . جواب دادن به بچه ها خیلی سخته . و ولی به نظرم خیلی چیزها رو از دهن پدر و مادر بشنون و بفهمن خیلی بهتره تا از دوستاشون یاد بگیرن

ساناز

قديس جان ، واقعا از پاسخ هوشمندانه ات لذت بردم. به نظرم اين بهترين نوعي بود كه مي شد براي يك بچه توي سن غزل چنان اين مساله را توضيح داد كه هم برايش تمايزات جنسيتي مطرح نشه و هم خداي نكرده زودتر از موقع با بعضي مسايل روبره نشه.

nov

من الان 16 سالمه، به نظر منم توی سن و سال کم از روی احساسات تصمیم برای ازدواج کار غلطیه، ولی توی سن و سال مناسب هم لزومن آدم به قصد ازدواج بوی فرند نمیگیره که بعدش شاید باهاش به توافق نرسه. حرف من اینه که بوی فرند رو نباید اینجوری به ازدواج ربط داد و اگه مادر بشم هم دلم نمیخواد این فکر رو توی بچم به وجود بیارم.

فرناز

عالی بود مرسی لینکش کردم

سارا

واقعا چقدر سخته پاسخ دادن به ممنوعه های بچه ها

کتایون

میدونی؟ من این پستتو تو گودر شر کرده بودم و اونجا یه عده نظرهای متفاوتی داشتند. نوین هم اون نظر ها رو خوند و در کل نتیجه گیری کرد. خلاصه ی حرف ها این بود که پیش کشیدن صحبت ازدواج این وسط شاید درست نبوده. بخصوص اون قسمتِ مامانو تنها گذاشتن هم یه جور نقشِ ِ قربانی بازی کردنه و خوب نیست این تو ذهن بچه شکل بگیره حتما با بوی فرندش باید ازدواج کنه. باید ذهنش درگیر این موضوع رشد نکنه . حالا شاید کامنتای اونجا رو کپی کنم برات بیارم. چون بحث مهمیه به نظر من.

1

مطمئنم که هیچوقت بحث ازدواج رو پیش نمی کشیدم اگه بچه م این سوالو می پرسید. یعنی در واقع دختر من با این فکر بزرگ شده که دختر و پسر و دوستی شون فرقی با هم نداره. و آدم باید با آدمای زیادی دوست باشه تا بتونه اونایی که وجوه مشترکش باهاشون بیشتره رو برای دوستی های ادامه دار پیدا کنه.

2

به نظر من اينكه مامانه از الان ميره تو نقش قرباني و ميگه يني ميخواي منو تنها بزاري خيلي بده !

3

خو من باشم ميگم اوا يه روز عصر دعوتشون كن با هم آش رشته بخوريم يا يه چنين چيزي . يني بايس از قبل برا بچه بديهي باشه كه كار بدي نيس اسمشم هرچي باشه

4

شاید من تو یه سنی دوست دختر/پسر را برای بچه ام به مناسبت سن اش به عنوان دوستی که بیشتر از همه دوستش داری تعریف کنم .قطعن ربط اش نمی دهم به عروسی. غلط بکنم عروسی را ربط بدهم به ول کردن خانواده و احساس گناه . بعد اگر حرف دل آرا شد اگه دل آرا هم سن اون بود توضیح می دهم که مقرارات خانه های مختلف با هم فرق دارد شاید بگویم. نمی دانم. بعضی از مسلمان ها دیدی نماز می خوانند روزه می گیرند مادر جون اون ها می گویند دختر ها با دختر ها پسر ها باپسره و .... . قطعن اگر دل ارا خیلی از بچه ی من بزرگتر باشد ترجیح می دهم با توجه به اختلاف فرهنگی کمتر معاشرت کنیم