اندر حکایت تلاش من برای ارتقا بهداشت روانی جامعه ام

بعد از مدتها رانندگی به یک نتیجه مهم رسیده ام. مردان جامعه ما ولعی سیری ناپذیر در به رخ کشیدن رانندگی خود به زنان راننده دارند و گاهی این ولع چنان زیاد است که برخی از آنها با دیدن یک راننده زن رفتارهای نابهنجاری از خود نشان می دهند که با هیچ تئوری روانشناسی و جامعه شناسی نمی توان آن را توجیه کرد. اوایل بهم بر می خورد و سعی می کردم مقابله به مثل کنم. راه بهشان نمی دادم یا می خواستم با حرص ازشان سبقت بگیرم که البته این تلاش های من اغلب با شکست سختی مواجه می شد. بعد سعی کردم بی خیال بشم و حالا مدتیه حس جالبی بهشان دارم هر وقت چنین راننده هایی می بینم که البته تعدادشان کم نیس کنار می کشم و اجازه می دهم هر چقدر دلشان می خواهد با اتومبیل خود حرکات ژانگولر انجام دهند و به آن حس پیروزی در مقابل یک راننده زن برسند چون به نظرم سخت به آن احتیاج دارند. تماشای عکس العمل هایشان بعد از پیروزی چنین سهل و آسانی،‌ دیدنی است و از تفریحات من در هنگام رانندگی به شمار می رود. بیشترشان با بی تفاوتی رد می شوند یعنی این که وجودت در اینجا به چشم من نمی آید. برخی لبخند های ژوکوند تحویل آدم می زنند با این معنا که دیدی اینکاره نیستی. وقیح ترهاشان سر را از پنجره بیرون می کنند و متلکی می گویند که اغلب نمی شنوم چون پنجره همیشه بالاست و صدای موسیقی ماشین زیاد اما می دانم یکی از این سه تا است: "ضعیفه اون زیر دنبال گاز نگرد گاز تو آشپزخونه اس" یا " گواهینامه ات از اون ١٢٠ هزار تومنی هاس" یا " چی دادی بهت گواهینامه دادن"!!!  این مردان مقید به اصول زندگی در جامعه مدنی هیچ خصوصیت خاصی هم ندارند از ١٨ ساله گرفته تا ٨٠ ساله و از ماشین مدل پایین تا بالا همه جوره توشون پیدا می شه. شاید یک سری مطالعات عمیق جامعه شناسی در این زمینه باید صورت بگیرد. به هر حال به سهم خودم به عنوان یک شهروند برای حفظ بهداشت و سلامت روان جامعه خویش و پیشگیری از عواقب شوم ناشی از عدم تامین نیاز به خودبزرگی بینی در رانندگی مردان داوطلبانه اجازه می دهم طعم شیرین پیروزی را بی هیچ تلاشی بچشند.

پ ن. از تمام آقایانی که به حقوق مدنی رانندگان زن احترام می گذارند پوزش طلبیده و از ایشان قدردانی می کنم.

/ 9 نظر / 7 بازدید
سحر

صبح گاهان با خیالت با دلی پراز رمز و راز با نسیم خوشبوی جانت در بستری که بوی ترا دارد نفسی که عطر ترا دارد آغاز میکنم بودنم را گل یاس نگاهت در جانم خانه کرده رنگ چشمان تو رنگ آسمانم شده عطر جانم بوی گلهای تن ترا دارد حرف اولم، حرف آخرم تویی صدایم صدای توست خانه ام ترا فریاد میکند چشمانم ترا جستجو میکند دستانم ترا می کاود نگاهم به در مانده گریه ام رود خانه نامت شده خنده ام ترا صدا میزند من در وادی تنهاییم ترا می خواهم آیا یاد داری مرا آنزمان که دل را بتو باختم آنزمان که ایمانم را در گرو چشمانت گذاشتم سلام روزت بخير باشه....عالي...حرف نداره..وبلاگ زیباتون می گم خیلی خوشحالم که گذرم به وبلاگ قشنگت افتاد...دوست داشتی به کلبه جدید منم سربزن تازگی ها اسباب کشی کردم..[نیشخند]به هرصورت قدوم شما مهمان عزیز به روی جفت چشمان ماست درضمن تا یادم نرفته بگم در وبلاگم سریال جومونگ(جلوتر از تلویزیون) و یوزارسیف( نسخه آمریکایی) هم گذاشتم..روزت قشنگ و دلفریب مهربان[بغل][گل][گل][بغل]

سینا

تصوير پست قبلي خيلي تاثيرگذار بود

حميده

سر مزن بر سینه اینسان نا شکیبا لحظه ای دیوانه جان آرام بنشین خواهد آمد آری... اما گر نیاید باز سقف آسمان امروز پایین خواهد آمد!

داریوش

بنده از جمله کسانی هستم که از مردانی اینگونه متنفرم اما خودم بر عکس به رانندگان زنی برخورد کرده ام که تا به من می رسند می خواهند دست فرمون نشون بدهند و بله !! و وا اسفا موقعی که ماشینشون چندین مدل از مال من بخت برگشته بالاتر باشه یک پوز خند به من تحویل می دهند. حالا بیا ثابت کن من با فمنیستها مشکلی ندارم .!!

نیک‌آیین

اول اینکه این ربطی به زن و مرد بودن نداره. ایرانیها همه در درون بدل‌کارن، منتها چون جرات ندارن از ارتفاع بپرن، تواناییهاشون رو موقع رانندگی به نمایش می‌گذارن. حالا احتمالا دقت شما بیشتره. در مورد کامنت دومتان بد نیست قبل از نوشتنش این احتمال را در نظر می‌گرفتید که ممکن است من هنوز کامنت اول را نخوانده‌باشم. این‌طور بهداشت روانی من کمتر در معرض خطر قرار می‌گرفت. یک وبسایتی هست ما بهش لیست می‌دهیم می‌آورد در خانه. الان خانه نیستم آدرسش هم یادم نیست. رفتم خانه می‌دهم بهتان.

نیکزاد

خب اول سلام ببخشید. پست دیروزتون به قدری من رو منقلب کرد که نتوستم بنویسم خوشحالم از اینکه وب شما رو شناختم. این از خوش شانسی من بوده.شما هم لینک شدید. بعضی از مطالبتون رو خوندم و واقعا لذت بردم. به خصوص اون پست اوباما.....واقعا تو دلم گفتم براوو دید خیلی عمیق و دقیقی دارید. در مورد رانندگی هم راستش به نظرم رفتار ما در خیابان و موقع رانندگی به درستی ظرفیت کنونی و اقعی ما رو در مورد مدارا و دگر پذیری که شاخصه های مهم دموکراسی است نشون میده. و خیلی خوب میشه فهمید چرا سوییس با اون فرهنگ رانندگی بهترین دموکراسی دنیا رو داره و ما در این وضع به سر می بریم. پاینده باشید قدیس سفید پوش

آدم

از قدر دانی شما متشکرم[عینک]