عمارت فرنگی می بینیم

چند نکته پراکنده درباره سریال عمارت فرنگی:

1- بازی احمد نجفی در نقش رضا شاه از بهترین بازی های این نقش از نظر من البته می باشد.

2 .دختر فروغی که در زمان محاصره تهران در این فیلم دختری 5-6 ساله است، بعد از 6 سال و در زمان تاج گذاری رضاشاه یک دفعه 25 ساله می شود!

3. کلا در آثار ورزی ریپورتر ها (پدر و پسر) نقش خیلی خیلی پررنگی در سیاست های ایران دارند درست یا غلط بودنش رو باید تاریخ دان ها بگویند.

4. ورزی از دوبلورهای زیادی برای نقش های مختلف این سریال استفاده کرده است از جمله منوچهر زنده دل در نقش داماد فروغی که برای اولین بار چهره این دوبلور را به مردم نشان می دهد . میرطاهر مظلومی هم در نقش احمدشاه ظاهر شد. از دوبلورهای معروف دیگر بازیگر در این فیلم می توان ،ناصر ممدوح، اسفندیار مهرتاش، بهمن هاشمی، افشین زینوری و سعید شیخ‌زاده را نام برد باید دید چرا ورزی به استفاده چنین گسترده از دوبلورها دست زده است. البته بازی ها خوب بود.

5. تاکید زیادی روی زن بارگی و مشروب خوری و تریاک کشی اعضای دربار می شود که این در واقع می خواهد مثلا تنفر مردم را از ایشان بیشتر کند. در نظر داشته باشید طبق آمار پنهان خود مراکز تحقیقی دولتی و غیر دولتی در بعضی استانها تریاک کشی تفننی به 50 درصد و در کمترین مورد استانی به 30 درصد می رسد. میزان زن بارگی و انحرافات جنسی در حال حاضر باید بیش از اینها باشد اگر آمار گرفته شود. اگر هدف سریال نمایاندن جنبه های منفی پهلوی ها بوده شاید این برای کسانی که خود اینکاره اند و تعدادشان هم کم نیست جواب نمی دهد . تاکید بر جنبه های سیاسی و ضعف ها و کاستی های سیاسی منجر به مخالفت های مردم بسیار کم رنگ تر است.

6. بازگشت محمد مطیع باعث خرسندی بسیار است.

7. محمد صادقی در نقش میرزا کوچک خان اصلا نچسبید . اخیرا سریال سازان و فیلم سازان اصرار زیادی دارند که از چشم سبزها استفاده کنند و برایشان لنز تیره بگذارند (در حالی که همه جا عکس این صادق است) چرا معلوم نیس. مثل مصطفی زمانی در نقش یوزارسیف، محمد صادقی در نقش میرزا کوچک خان و احمد نجفی در نقش رضاشاه.

8. رضاشاه با نحوه تربیت و خصوصیات اخلاقی پسرش محمدرضا شاه کاملا مخالف است و مشکل دارد این برای عده ای از جمله من و  آرش نکته مثبتی برای رضاشاه تلقی می شود.

دوستان اگر نکات دیگری به نظرشان می رسد ذکر کنند بنده فقط نظرات شخصی ام را گفتم و در نقد این سریال خود را صاحب نظر نمی دانم.

/ 12 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آدم

شما چون توی بلاگفا نیستی ما از آپ کردن شما بی خبر می مونیم وگرنه ما کی باشیم که شما بخوای . . . . . من چون این سریال رو کامل ندیدم نمی تونم نظر بدم پست قبلی رو هم سر فرصت خواهم خوند بازم ببخشید.

محمد

والا که سریال نمی بینم. اما نظر دارم. اونم اینکه نجفی پارتی داشته شده بازیگر.

زمان بازیافته

اتفاقا با شماره ی یک و 5 و 8ات موافقم اما 7 نه! فعلا نقدی نیست!!!!

زمان بازیافته

در ضمن ممنون از آهنگ قشنگی که گذاشتی رو متن واقعا فوقالعاده است

نیکزاد

اهل نقد قرض دادن نیستم قدیس عزیز اما شما بهتر از بعضی منتقدین می تونین نقد کنین و بنویسین. نقد های برخی هاشون بیشتر به فحاشی و عقده گشایی نزدیکه تا نقد. این سریال رو هم ندیم .کلا تولیدات قلمی یا بصری کسانی رو که عرصه فرهنگ رو با میدون جنگ ایدئولوژیک اشتباه گرفتند دنبال نمی کنم

نیکزاد

ببخشید منظورم نون قرض دادن بود![خجالت]

یکی از میان قدیسین

ظاهرا این وسط من فقط دارم سریال عمارت فرنگی رو نگاه می کنم. عجب رسانه ملی ی؟؟؟؟

فاطمه

سلام خب حقیقتش سریال تلویزیون ملی رو دنبال نمی کنم. فقط پوه رو نگاه میکنم همون بچه ی کپل کره ای که ایدز داره . باهاش احساس همذات پنداری عجیبی میکنم. از شما چه پنهون یه ذره هم شبیهم بهش . صورت گرد و لپهای افتاده و چشمهای کشیده [خجالت][خجالت] البته وقتی بعد از یه ماه گذرم به خونمون تهران می افته می تونم نگاه کنم.[ناراحت] .......... آ راستی باور کن هیچوقت احساس بدی از داشتن اختلال پلاکت نداشتم. سه سال یه بار گذرم به مراکز درمانی می افته. اما بچه های هموفیلی که بیمارشون خیلی شدیده و بازهم از تلاش هیچ کمی ازآدمهای سالم نداشتند برام بسیار قابل احترامند. که متاسفانه نگاه جامعه ی ما هیچ نسبت بهشون منصفانه نیست. [گل]

سینا

با مورد اول مخالفم با بقیه موافق دقت و تحلیلت قابل تحسین هست

عبدالحسن هورفر

صفحات موسیقی وترانه هایی (بجز آهنگ مرغ سحر) که در زمینه این سریال پخش شد متعلق به آن دوران نبود. مثلآ آهنگی با صدای کورس سرهنگ زاده خواننده اوایل دهه چهل بر روی تصویری از گرامافون های قدیمی پخش شد. ایکاش کارگردان سریال تحقیق بیشتری د ر مورد تاریخ اهنگ سازی ایرانی میکرد. این اشکال در مورد سریال جدید کارآگاه علوی هم وجود دارد.