یکی از میان قدیسین

شیرین ترین دختر ماست و قطع درمان شد یعنی خوب شد بعد از چهار سال شیمی درمانی.

 

نوشته شده در ۱۳۸٩/٦/٩ساعت ٦:٥٧ ‎ب.ظ توسط یکی از میان قدیسین نظرات () |

وکیل الرعایا ها مردمان خوبی بودند بهتر از خودشان همسرانشان (زیر چادر مشکی قایم شده بود یک کلمه حرف نزد). امدند. وکیل الرعایای اسبق کلی از مستر پرزیدنت انتقاد کردند و این که دارد کشور را به "قهقرا می کشاند". کلی هم از ل ا ر ی ج ا ن ی تعریف کردند که اگر ایشان نبود مستر پرزیدنت تا حالا کشور را به "قهقرا رسانده بود". بعد هم با اطمینان گفتند که مستر پرزیدنت بعدی ل ا ر ی ج ا ن ی است. ما شک کردیم که نکنه ما هم قراره به ایشان رای دهیم خودمون خبر نداریم. بعد هم ایشان یعنی مشاور ارشد ل ا ر ی ج ا ن ی وقتی من گفتم حاج آقا من مطمئنم توی انتخابات تقلب شده بود "با لبخند تایید کردند" (چشم های وحشت زده پدر شوهرم وقتی من این حرف رو زدم باید می دیدید). بعد هم گفتند حالا بزارید ل ا ر ی ج ا ن ی بیاید تازه معنی مدیریت کشور را می فهمید. بعد هم از نماینده های فعلی مجلس انتقاد کردند و از مجلس قبلی که خودش بوده تعریف کردند و ... بعد به خدا فرصت هیچ حرف دیگه ای پیش نیامد. غذا ها هم کاملا Tof free بود (به بعد نوشت پست قبل مراجعه شود).

 

اندر کرامات کشور اسلامی همین بس که این روزها به هرکی می گی روزه ام طوری نیگات می کنه انگار از مریخ اومدی.

نوشته شده در ۱۳۸٩/٦/۸ساعت ٢:٤٦ ‎ب.ظ توسط یکی از میان قدیسین نظرات () |

بعد از این"

 

 

 

 و این:

 

 

 

حالا نوبت اینه:

 

 

تازه اینا هم هستن که هنوز ندیدم:

  ER - Emergency Room

 

 

این همه علاقه برای ساختن سریال های پزشکی برای چیه؟

اولی رو که همه می شناسن. " قدیسین" all saints که نام بیمارستانیه که تمام اتفاقات سریال در اون می افته و در ایران "پرستاران" ترجمه شده. سه شنبه ها پخش می شه و تا قبل از هجوم سریال هایی مثل لاست و 24 تونسته بود اقبال خوبی رو به دست بیاره اما الان کمتر مورد توجهه. من دوستش دارم فوق العاده چون در واقع یک کلاس درسه برای آموزش "ارتباط درمانی" بین پرستار و بیمار و نیز ارتباط درست با همکاران. تقریبا می شه گفت هیچ سوتی پزشکی نداشته و با وجود طولانی بودنش هنوز هم سوژه های جذابی داره. من همیشه سر کلاس به بچه ها توصیه می کنم ببیننش و اگه دست من بود 4 واحد درسی می ذاشتم که دانشجوهای علوم پزشکی این سریال رو ببینن و مفاهیمی مثل بیمار سالاری، ارتباط درمانی، احترام به تصمیم بیمار، صداقت در درمان، کار تیمی با هدف بهبود مریض و ... رو یاد بگیرن.

تا وقتی سومی رو ندیده بودم نمی دونستم که دومی در واقع کپی برداری ترکیه ای از سومیه. اگر سریال های ترکیه ای رو نگاه کرده باشید می دونین که در ساخت سریال حداقل از ما و خیلی از کشورهای دیگه جلوتر هستن حتی با وجودی که هنوز هم بار ملودرامی توی اون ها زیاده ولی استفاده از بازیگرهای حرفه ای و کیفیت خوب ساخت از جمله خصوصیات اون هاست که جذابیتشون رو صد چندان می کنه و البته نباید از هنرپیشه های خوشگل و لباس های شیک و دکوراسیون زیبای منازلی که توی سریال هاشون نشون می دن غافل شد. به هر حال این سریال هم بد نبود برای سرگرمی و هنوز هم داره از کانال "شوی" ترکیه عصرها ساعت پنج و نیم نمایش داده می شه.

سومی رو تازه پیدا کردم و دو فصلش رو دیدم. این هم حرف نداره تازه از روابط بین دکترها گذشته و داره وارد مسایل انسانی می شه تجاربی مثل مرگ، تنهایی، امید، ناامیدی، رنج و درد رو مثل سریال قدیسین به خوبی نشون می ده و چه جایی بهتر از بیمارستان می تونه تمام این احساسات مشترک رو گرد هم بیاره. البته این هم هیچ سوتی پزشکی نداره منهای این که بسیاری از صحنه های اتاق عمل و جراحی ها طبیعی هستن. اشکال بزرگش جای خالی پرستارها توی تیم درمانه و انگار نویسنده ها دلشون نمی خواد اتفاقات سریال از حیطه پزشک ها اون طرف تر بره طوری که گاهی به اون لطمه می زنه مثلا به کرات می بینی کارهای پرستارها رو انترن ها انجام می دن که ظاهرا نباید این طور باشه.

 

با وجودی که این سریال ها اینقدر جذابیت دارن فکر می کنین چرا ایران نتونسته همچین سریالی بسازه. شاید دلایلش از نظر من این باشه:

1- برای ساخت این سریال ها لازمه که یک تیم مرکب از نویسنده های فیلمنامه و کسانی که خودشون توی تیم پزشکی هستن کار کنن که همچین چیزی به خاطر ضعف کار تیمی در ایران امکان نداره و اینجا خیلی به خودشون زحمت بدن یک مشاور می گیرن و من نمی دونم روال مشاوره با افراد حاذق توی هر زمینه چیه که حداقل توی حیطه پزشکی سریال ها و فیلم های ایرانی پر از سوتیه. نمونه اش همین سریال جراحت که اشکال بزرگی که از نظر پزشکی برش وارده به کل فیلمنامه آسیب میزنه. اولا در ازمایشات قبل از ازدواج تست حاملگی داده نمی شه دوم این که تنها بیماری تالاسمی مورد آزمایش قرار می گیره و اگر خود فرد درخواست کنه چند بیماری رایج دیگه که همه اون ها الگوی وراثتی اتوزوم مغلوب دارن آزمایش می شن. یعنی در صورتی که زن و مرد حامل ژن بیماری باشن فقط 25 درصد احتمال بیمار شدن فرزندشون وجود داره که اون هم با لقاح خارج رحمی و جدا کردن تخمک ها و اسپرم های سالم قابل حله. تقریبا می شه گفت هیچ بیماری وجود نداره که به طور قاطع تمام بچه های یک زوج رو با این قطعیتی که این خانم دکتر گفت بیمار کنه اون هم بیماری که منجر به سقط یا مرگ در ماه اول بشه.

2 -در سریال های پزشکی پزشک ها و پرستارها به عنوان انسان هایی که خودشون احساساتی دارن و می تونن اشتباه کنن خسته بشن عصبانی بشن عاشق بشن و ناامید بشن نشون داده می شه. چنین وضعیتی در جامعه پزشکی ایران مورد قبول نیست اون ها دوست دارن در سریال ها پزشک ها و پرستارها ابرانسان هایی باشه که کاملا از خطا عاری هستن و همه چیز رو درست انجام می دن. با ایمان و خداپرست هستن زحمت بسیاری می کشن و قدرشون رو کسی نمی دونه... اگر سریال های به شکلی که باید درست بشه صدای خیلی ها در می آد.

3- سریال های پزشکی شرایط نرمال و ایده آل رو نشون می ده یعنی جایی که سیستم داره درست به وظیفه خودش عمل می کنه که همانا بهبود بیمار با دادن حق تصمیم درباره خودش و سلامتیشه. در صورتی که سیستم درمانی ایران ذاتا خودش بیماره هیچ کس سرجای خودش نیست هدف سیستم ظاهرا اینه ولی در بطن اون افراد هر کدوم با اهداف مختلف خودشون دارن کار می کنن یکی برای پول یکی برای رضای خدا یکی برای این که شغلی داشته باشه یکی برای این که هیچ رشته دیگه ای قبول نشده و.. در نتیجه عملا این سیستم بیمار یا باید به همین شکل نشون داده بشه که تازه عمق فاجعه برای همه مشخص می شه یا شرایط استاندارد و نرمال نشون داده بشه که خوب اون موقع می شه یک سریال فانتزی نه رئال.

4- برای مردم ایران که خودشون رو همه چیز دان می دونن و البته همه شون به یمن انواع برنامه های صبح بخیر و شب بخیر صدا و سیما که اطلاعات پزشکی میده، یه پا دکتر شدن نشون دادن داخل تیم درمان، تشخیص های پزشکی، نحوه جراحی ها، نحوه درمان بیماری ها و غیره می تونه سم باشه اون موقع بعید نیس طرف بعد از دیدن سریال به سرش بزنه خودش رو جراحی کنه.

به هر حال این ها نظرات شخصی بود و شاید دلایل دیگه ای وجود داشته باشه که این سریال ها این همه موفق می شن و در ایران همچین سریال هایی ساخته نمی شه . هر چی که هست دیدن این ها برای خود تیم درمان جذابه برای بقیه هم حتما جذابیت های خاص خودش رو داره. در ضمن باز هم تاکید می کنم بهتره تیم درمان با دید آموزشی این سریال ها رو ببینه تا شاید قسمتی از ضعف خودش رو که همون نداشتن ارتباط و مهارتهای ارتباطی مناسب و نحوه برخورد درست با چالش های بیماران هست جبران کنه.

 

بعد نوشت: دست بر نمی داره که خوشم میاد کوتاه نمی اد. فردا شب نماینده سابق شهرشون رو  دعوت کرده برای افطار بعد از کلی نازکشی اقا امشب مهمون و ز ی ر کوفت بوده دیروز مهمون و ز ی ر کوفت دیگه. البته به اصرار پدرشوهری که بلکه معجزه ای از آسمون بیاد و وضعیت ما رو تغییر بده مثلا وام های بانک های خصوصی مون تبدیل بشه به وامی با بهره کم یا یه چیزی توی این مایه ها. البته این آقا ظاهرا توی شهر خودشون برای فک و فامیل خودش کم نکرده از این کارها و وام های حتی میلیاردی داده با بهره کم که معلوم نیس از جیب کی اومده.  این طرف حالا دست راست ر ی ی س ق و ه م ق ن ن ه اس. و من حالا برای این آدم های متعفن و زن و بچه اشون شله زرد درست کردم. فردا هم قراره براش ماهی درست کنم با خورش آلو و مرغ و آش و ... عجیب هوس کردم مال خودمون رو جدا بکشم توی بقیه حسابی بدم عسل و غزل و بر و بچ ساختمون تف کنن. حس خوبی ندارم. احتمالا باید چادر گلدار هم سر کنم جلوشون.

نوشته شده در ۱۳۸٩/٦/٢ساعت ٧:٥۸ ‎ق.ظ توسط یکی از میان قدیسین نظرات () |